Klimakterium u žen - Menopauza

Menopauza je fyziologický stav, který nastává u žen obvykle ve věku mezi 45 a 55 lety. Jedná se o přirozenou změnu, kdy tělo ženy přestává produkovat vajíčka a dochází ke snížení hladiny hormonů estrogenů a progesteronu.

Menopauza a klimakterium jsou často zaměňovány, ale jsou to dva různé pojmy:

 • Klimakterium je přechodné období, které předchází menopauze. Bývá to období, kdy se v těle ženy postupně snižuje produkce hormonů, jako je estrogen a progesteron. Klimakterium obvykle začíná kolem čtyřicátých let a může trvat až několik let. Během klimakteria mohou ženy zažívat různé příznaky jako jsou návaly horka, noční pocení, suchost vagíny, únava, podrážděnost nebo změny nálady. Některé ženy také mohou mít poruchy spánku, sníženou sexuální touhu, zvýšené riziko osteoporózy a srdečních chorob. Podobným obdobím si procházejí také muži (viz andropauza).
 • Menopauza je poslední menstruační cyklus v životě ženy. Je to momentální událost, která se obvykle vyskytuje v průměru ve věku 51 let, ale může nastat kdykoli mezi 40 a 60 lety věku. Menopauza se stane, když vaječníky přestanou produkovat vajíčka a snižuje se produkce hormonů jako je estrogen a progesteron. Po menopauze se již nedostavuje menstruace a tělo se musí přizpůsobit nové hormonální rovnováze.

Klimakterium a menopauza jsou tedy spojené pojmy, ale liší se v tom, že klimakterium je obdobím postupného snižování produkce hormonů před menopauzou a po ní, zatímco menopauza je momentální událost, kdy menstruace trvale přestane.

Příčiny menopauzy jsou přirozené a spojené s procesem stárnutí těla ženy. V těle ženy jsou vaječníky, které produkují estrogen a progesteron, důležité hormony pro menstruační cyklus a reprodukční funkci. Jak žena stárne, vaječníky postupně ztrácí schopnost produkovat tyto hormony a v konečném důsledku dochází k ukončení menstruačního cyklu, což je známkou menopauzy.

Existují také faktory, které mohou přispět k rané menopauze, jako jsou genetické faktory, chirurgické odstranění vaječníků, některá onemocnění a léčby rakoviny, kouření a další faktory životního stylu. Tyto faktory mohou ovlivnit zdraví vaječníků a způsobit, že budou předčasně selhávat.

Menopauzu žen nelze léčit. Jedná se o zcela přirozený proces, který probíhá u většiny žen a znamená konec reprodukčního období života ženy.

Nicméně, existují některá preventivní opatření, která mohou pomoci minimalizovat negativní vlivy menopauzy na zdraví a kvalitu života ženy:

 • Hormonální terapie: Jedná se o podávání hormonů estrogenů a progesteronu k nahrazení těch, které tělo již neprodukuje v dostatečném množství. Hormonální terapie může pomoci zmírnit návaly horka, noční pocení a další příznaky menopauzy.
 • Léky proti depresi a úzkosti: Některé léky používané k léčbě deprese a úzkosti mohou pomoci zmírnit některé příznaky menopauzy jako jsou návaly horka a změny nálad.
 • Používání hormonální antikoncepce: Hormonální antikoncepce může pomoci regulovat hormony v těle a oddálit nástup menopauzy.
 • Změna životního stylu: Změny v životním stylu jako například zdravá strava, pravidelná fyzická aktivita, dostatek spánku, omezení stresu a relaxační techniky mohou pomoci udržet hormonální rovnováhu a minimalizovat příznaky menopauzy.
 • Včasná diagnostika a léčba onemocnění: Některá onemocnění a léky mohou ovlivnit funkci vaječníků a způsobit předčasnou menopauzu. Je důležité pravidelně navštěvovat lékaře a léčit onemocnění včas.
 • Konzumace některých potravin a doplňků stravy: Například konzumace potravin bohatých na fytoestrogeny (sója, lněné semínko, červený jetel). Fytoestrogeny jsou rostlinné látky, které mohou pomoci nahradit ubývající estrogen v těle a minimalizovat tak příznaky menopauzy.

Je důležité si uvědomit, že doplňky stravy nejsou regulovány stejně jako léky, a proto není zaručena jejich účinnost a bezpečnost. Před použitím jakýchkoli doplňků stravy by měla žena diskutovat s lékařem.

Pro zmírnění příznaků menopauzy jsou doporučovány tyto doplňky stravy:

 • Ženšen: Výtažky z rostliny Panax ginseng mohou pomoci s návaly horka, únavou a nespavostí.
 • Červený jetel: Tato rostlina obsahuje fytoestrogeny, které mohou pomoci nahradit estrogen v těle a snížit návaly horka.
 • Řebříček: Řebříček obecný (Achillea milefolium) může pomoci s menstruačními křečemi a dalšími příznaky menopauzy.
 • Rybí olej: Omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybím oleji mohou pomoci s návaly horka a snížit zánětlivé procesy v těle.
 • Vitamín D: Tento vitamín může pomoci udržet zdravé kosti a snížit tak riziko osteoporózy.
 • Vápník: Udržení dostatečného množství vápníku v těle může také pomoci udržet zdravé kosti.
LOVE AFFAIRS