Problémy s prostatou

Prostata (předstojná žláza) je přídatná mužská pohlavní žláza, jejíž sekret je součástí ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií. Nachází se pod močovým měchýřem v prostoru mezi stydkou kostí a konečníkem. Toho, že se dotýká stěny konečníku a je tak snadno dostupná, se využívá při rektálním vyšetření prostaty nebo při sexu.

Některé z běžných problémů, které mohou postihnout prostatu jsou:

 • Zvětšená prostata: Také nazývána jako benigní hyperplazie prostaty (BPH). Jedná se o stav, kdy se prostata zvětšuje a může způsobovat problémy s močením jako je časté nutkání na močení, slabý proud moči a nedostatečné vymočení.
 • Prostatitida: Zánět prostaty, který může být způsoben infekcí nebo jinými faktory. Mezi příznaky patří bolest v pánevní oblasti, časté nutkání na močení a bolestivé močení.
 • Rakovina prostaty: Zhoubný nádor, který se může vyvinout v prostatě. Mohou se objevit příznaky jako je časté nutkání na močení, bolest při močení, bolest v dolní části zad nebo v bederní oblasti a krev v moči nebo ejakulátu.

Je důležité, aby muži pečovali o zdraví své prostaty a pravidelně se podrobili vyšetření u lékaře, zejména pokud mají rodinnou anamnézu rakoviny prostaty nebo jiných problémů s prostatou.

Příčiny problémů s prostatou se mohou lišit v závislosti na konkrétním onemocnění:

 • Zvětšená prostata: Příčiny zvětšení prostaty nejsou přesně známy, ale mohou být spojeny se stárnutím a změnami v hladině hormonů jako je testosteron.
 • Prostatitida: Infekce je nejčastější příčinou prostatitidy. Bakterie mohou proniknout do prostaty skrze močovou trubici, krev nebo lymfatické cesty.
 • Rakovina prostaty: Přesné příčiny rakoviny prostaty nejsou známy, ale výskyt nádorů je spojován se stárnutím a genetickými faktory. Vyšší riziko rakoviny prostaty mají muži s rodinnou anamnézou tohoto onemocnění.

Kromě těchto příčin mohou být faktory jako je špatná strava a životní styl, fyzická neaktivita, kouření a nadměrná konzumace alkoholu spojovány s vyšším rizikem některých problémů s prostatou. Proto je důležité věnovat pozornost celkovému zdraví a pečovat o sebe pomocí zdravého životního stylu.

Většinu problémů s prostatou lze léčit. Zde jsou některé způsoby, jak lze léčit různé problémy s prostatou:

 • Zvětšená prostata: Léčba zvětšené prostaty se může lišit v závislosti na závažnosti příznaků. Někdy může stačit změna životního stylu jako je omezení konzumace kofeinu a alkoholu nebo pravidelná fyzická aktivita. Pokud jsou příznaky závažnější, mohou být předepsány léky nebo provedena chirurgická procedura.
 • Prostatitida: Pokud je prostatitida způsobena bakteriální infekcí, léčba obvykle zahrnuje antibiotika. Pro zmírnění bolesti mohou být také předepsány protizánětlivé léky. Pokud se prostatitida nevyskytuje kvůli infekci, lékař může předepsat jiné léky k léčbě příznaků.
 • Rakovina prostaty: Léčba rakoviny prostaty zahrnuje obvykle chirurgické odstranění nádoru, ozařování nebo léky, které snižují hladinu mužských hormonů v těle. Lékaři obvykle zvažují několik faktorů jako je stádium rakoviny, věk pacienta a celkový zdravotní stav, aby se rozhodli, která léčba je nejvhodnější.

Existuje několik preventivních opatření, jejichž dodržování může zamezit problémům s prostatou. Zde je několik doporučení:

 • Zdravá strava: Strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a nízkotučné bílkoviny může pomoci snížit riziko některých problémů s prostatou jako je například rakovina prostaty.
 • Pravidelná fyzická aktivita: Fyzická aktivita může pomoci udržet zdraví prostaty a snížit riziko vzniku zdravotních problémů. Doporučuje se pravidelně cvičit alespoň 30 minut denně.
 • Zdravá váha: Udržování zdravé váhy může pomoci snížit riziko vzniku problémů s prostatou jako je například zvětšení prostaty.
 • Lékařské prohlídky: Pravidelné prohlídky u lékaře mohou pomoci odhalit problémy s prostatou v rané fázi a umožnit včasnou léčbu.
 • Omezení konzumace alkoholu a kouření: Alkohol a kouření mohou zvyšovat riziko některých problémů s prostatou, takže omezení konzumace alkoholu a kouření může pomoci snížit toto riziko.
 • Pravidelné vyprazdňování močového měchýře: Udržování pravidelného a úplného vyprazdňování močového měchýře může pomoci snížit riziko vzniku zánětu prostaty.

Také některé doplňky stravy mohou být užitečné při prevenci nebo léčbě problémů s prostatou. Avšak je důležité si uvědomit, že doplňky stravy by neměly být používány jako náhrada za lékařskou péči. Pokud máte problémy s prostatou, měli byste se poradit se svým lékařem o tom, jaké doplňky stravy jsou pro vás nejvhodnější a jaké by mělo být jejich dávkování.

 • Serenoa plazivá: Extrakt z plodů palmy Serenoa repens (tzv. saw palmetto berry) se používá k léčbě zvětšené prostaty. Je to velmi populární doplněk stravy pro muže trpící problémy s prostatou.
 • Beta-sitosterol: Beta-sitosterol je přírodní rostlinná látka, která může pomoci snížit příznaky zvětšené prostaty jako jsou časté močení a slabý proud moči.
 • Zinek: Zinek je důležitý minerál pro zdraví prostaty. Může pomoci snížit riziko vzniku některých problémů s prostatou jako je zánět prostaty.
 • Rybí olej: Rybí olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které jsou užitečné pro zdraví srdce a mohou pomoci snížit záněty v těle. Některé studie naznačují, že rybí olej může také pomoci snížit riziko některých problémů s prostatou.
LOVE AFFAIRS